Wygląda na to, że D-Day…

Wygląda na to, że D-Day operacji ratunkowej w jaskini Tham Luang rozpoczął się – oznajmił szef akcji Narongsak Osottanakorn. Grupa ratowników wkroczyła do jaskini o godzinie 10:00 tajlandzkiego czasu lokalnego (03:00 GMT). Plan akcji zakłada ewakuowanie pierwszego z 13-stu zaginionych na powierzchnie najwcześniej około godziny 21:00 (14:00 GMT). Przed rozpoczęciem akcji ratunkowej policja wraz z wojskiem poprosiła wolontariuszy i dziennikarzy o opuszczenie dotychczas zajmowanego przez nich terenu. Następnie teren ten został zamknięty i oczyszczony, by akcja ratunkowa mogła zostać sprawnie przeprowadzona. Również najbliżsi z rodziny zostali przeniesieni w inne miejsce, a jedynie nurkowie, lekarze oraz wojsko pozostało w pobliżu wejścia do jaskini.

Ciekawostką natomiast jest to o czym napisał wczoraj wieczorem Elon Musk na twitterze na temat mini-łodzi podwodnej, a w zasadzie kapsuły z powietrzem dla dziecka. Wystarczająco lekkiej by mogłabyć prowadzona pod wodą przez dwóch nurków, a jednocześnie była wytrzymała na ostre fragmenty skał. Pisał: “Construction complete in about 8 hours, then 17 hour flight to Thailand”.

Kapsuły dotrą do Tajlandi dopiero w poniedziałek rano, a wszystko wskazuje na to, że akcja ratunkowa już się rozpoczeła. Czyżby kapsuły Elona Muska zostały odsunięte na plan B na wypadek niepowodzenia przeprowadzenia pierwszego z chłopców przez wąski fragment jaskini?

Informację na godzinę 10:00 czasu polskiego (08:00 GMT).
Więcej o kapsułach: http://madriverunion.com/arcatas-wing-inflatables-spacex-collaborate-on-thailand-cave-rescue/
Źródło o rozpoczęciu akcji: https://www.bbc.com/news/world-asia-44755452

#thamluang #jaskinie #elonmusk #spacex