Heh. „Zabawna”…

Heh. „Zabawna” sprawa.

NASA ogłosiła dzisiaj, że w związku z tym że kilka miesięcy temu w jednym talk-show Musk miał skręta w ustach (którym się nawet nie zaciągnął) rozpocznie bardzo intensywne i szczegółowe śledztwo (sami to powiedzieli), w trakcie którego przesłuchają kilkaset osób w SpaceX i… Boeingu.

Lol.

Sprawa jest absurdalnie śmieszna z kilku powodów.

1. Musk symbolicznie „dmuchnął” jointem i to problem (mimo, że to legalne w tym Stanie), ale nikt nie robi problemu, że w tym samym czasie obalił z prowadzącym pół butelki whisky.

2. NASA informuje, że robi to w trosce o sprawdzenie warunków bezpieczeństwa „amerykańskich astronautów”, mimo że proces analizy bezpieczeństwa trwa od lat w ramach certyfikowania Dragona 2 do lotów.

3. Ta troska o bezpieczeństwo wydłuża czas latania z Rosją – przypomnijmy – przedostatni statek miał wywierconą dziurę w obudowie, a ostatni rozbił się na stepach, bo rakieta wybuchła.

4. Ciężko znaleźć związek pomiędzy tym, że EM miał jointa w ustach, a tym jak składany jest Dragon 2, co przecież ścisłe nadzoruje i bada NASA.

5. Nie jest żadną tajemnicą, że w NASA są dwa obozy – zafascynowanych SpaceX i nienawidzących SpaceX;

6. Dziennikarz branżowy z bardzo dobrą reputacją poinformował już, że ma dwa niezależne od siebie i bardzo dobre źródła z NASA, że przyszło polecenie polityczne do NASA i po prostu kazano NASA takie śledztwo rozpocząć, ku wkurwieniu wielu z pierwszej grupy;

7. Pytanie jest – kto za tym stoi. Jednym z faworytów jest… Boeing, który zaliczył sporą wpadkę sprzętową w trakcie testów i jest wiele miesięcy za SpaceX i to firmie Muska przypadłyby historyczny wyczyn wniesienia pierwszych astronautów amerykańskich w prywatnym statku, a co za tym idzie – flaga przekazana z ostatniego lotu wahadłowca.

8. Inną sugestią jest chęć opóźnienia prac SpaceX nad BFR/StarShip, bo najwyraźniej kotłuje się w samym NASA wokół SLS – wiceprezes NASA zapowiedział, że w razie udanych lotów SpaceX i Blue Origin SLS zostanie anulowane, czemu zaprzeczył prezes NASA.

9. Branżowi dziennikarze puszczają po twitterze „żart” czy badania antynarkotykowe obejmą również biura zarządu ULA na obecność kokainy. Jak widać, pewne rzeczy są wspólne po obu stronach globu 😉

W skrócie istnieje realne zagrożenie opóźnienia lotu testowego który miał się odbyć w najbliższych 2 miesiącach (Dragon 2 czeka już na zgodę NASA). SpaceX się nie poddaje i wydało oświadczenie, że NASA jest super, a sama firma stosuje dużo ostrzejsze zasady antynarkotykowe niż są wymagane przez federalne instytucje.

#spacex #nasa #elonmusk #kosmos #ciekawostki #eksploracjakomosu #kosmos